wordpress site hızlandırma

WordPress Site Hızlandırma %100 Çözüm

WordPress sistemine sahip olan Web Sitenizin %100 verimliliğini ve hızını arttırabileceğimiz bir takım bilgiler sunacağım sizlere. Madde madde çok karışık olmayacak ve anlaşılır bir dil ile anlatacağım . Herkesin yapabileceğini düşünüyorum.

1- Hosting Firması

Hosting firmasından satın aldığınız hosting paketinin kesinlikle site gereksinimlerine yeterli olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Örnek olarak sayfa boyutu 3 mb ve bir çok js kodları mevcut ama kullandığınız paketin işlemcisi rami vs. bunları karşılamıyor. Bu durumda çok yavaş bir şekilde açılacaktır ve siteyi ziyaret edenler açısından hiç hoş karşılanmayacaktır. Ben Türkiye lokasyunun da güzel hosting‘i tercih ediyorum. Hem ilgilileniyorlar hemde paketleri fiyat performans açısından çok iyi.

2- Sayfa Boyutu

Sayfa içeriğinizin boyutunu arttıran CSS, JS veya resimlerin kesinlikle sıkıştırılması gerekiyor. Bu sıkıştırma işlemi kodlar için şu şekilde gerçekleşiyor;
– Kodlar Arası Boşluk: Kodların aralarında bulunan boşluklar veya satır araları tespit edilerek siliniyor. Böylece web tarayıcınız kodları daha seri şekilde okuyor.
– Uzun Kod Kısaltması: Uzun olan kodların aslında kısa bir kod ilede yapılabileceğini gösteren sıkıştırma sistemi. Örneğin : <h1> Merhaba</h1> <h1> Siteme</h1><h1>Hoş geldin</h1> bu kodlama yerine bunu kullanarak <h1> Merhaba Siteme Hoş geldin</h1> daha verimli hale getiriyor.
Sıkıştırma için tavsiye edeceğim site CSS Compressor .
Dikkat Etmeniz gereken bir nokta var Sıkıştırma seçeneğini Standart seçmenizi tavsiye derim. Yüksek sıkıştırma seçenekleri web sitenizin görünümü bozabilir.

Gereksiz gördüğünüz veya kullanmadığınız JS kodlarının işlevini iptal ederek silmenizi tavisye ederim. Örneğin Google Analytics kodunu kullanarak bir takım verilere ulaşıyorsunuz ancak site hızına etki ediyor. Benim tavsiyem Google Analytics kodunu silerek trafik verilerini CPanel ‘ den takip etmek.

Resimler için sıkıştırma yönteminin en sağlıklısı , önce resimleri paint ile ölçüsünü belirleyip (650×300 gibi) kaydetmek ve resimlerinizi web sitenize yüklemeden önce Online Resim Boyutlandırma sitesine yükleyip boyutlarını küçülterek daha az MB ve KB haline getirerek Web sitenize yükleyip yazılarınıza eklemek.

Sayfa içeriğiniz 1mb geçmemesi önerilir.

 

3- Eklenti Kullanımı

Ben eklenti kullanımına kesinlikle karşı biriyim. Eklentiler ne kadar fazla olursa sunucunuzu o kadar çok yoracak ve site performansınızı düşürecektir. Şöyle düşünmenizi istiyorum; Basit eklentiler aslında 5-6 satır kod ile size fayda sağladığını görebilirsiniz. Eklentiyi yüklemek yerine eklentinin kullanacağı kodu biraz araştırıp kendimiz yazıp ekleyebilir. Ancak Akismet gibi eklentileri tabii ki de yapamayız.
Eklenti kullanımını azaltın performansınızı arttırın.

4- Tavsiye Edilen Eklentiler

LiteSpeed Cache bu eklenti ile kolayca ön bellekleme yapabilirsiniz.

Smush Image Compression and Optimization Resimleri boyutlandırma da çok başarılı bir eklenti.

Akismet Anti-Spam Site güvenliğiniz ve spam yorumlarından korunmak için oldukça önemli bir eklenti.

Really Simple SSL güvenli bağlantı için gerekli olan SSL kodunuz veya paketinizin wordpress üzerinden sitenizi https:// olarak çağırmasını sağlar.

WP Optimize Eğer sitenize çok eklenti yükleyip sonradan sildiyseniz bu eklenti ile geçmişte yükleyip sildiğiniz eklentilerin verilerini silmiş olursunuz.

Google XML Site Haritaları Sitenizin haritasını çıkararak arama motorlarında siteniz çıkmasını sağlamaktadır.

 

3 thoughts to “WordPress Site Hızlandırma %100 Çözüm”

  1. Smush ve wp optimizer gerçekten site hızına katkıda bulunuyor açık ve net anlatım olmuş çok faydalı bir içerik. Benim bir sorum olacak cache eklentisi kullanmadan kendimiz kodlar ile eklentinin yaptığını yapamaz mıyız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir