iş-bulmak

Üniversite bitirdim iş yok ne yapmalıyım?

Öncelikle sabırlı olmalısın. Stres iş bulma sürecinde hem zaman kaybına neden olur hemde kötü kararlar almana sebep olabilir.

İş bulma evresinde neler yapabilirsin?

  • Sabırlı olmalısın. Sabırlı olursan eğer daha temiz düşünebilirsin. Hangi sektörde kariyer yapacağına ve hangi pozisyonda çalışacağına karar vermen gerekiyor. Yanlış tercihler zaman kaybına neden olabiliyor. Bunun için sana tavsiyem sabırlı olmalısın ve çevre baskısı var ise bunu görmemezlikten gelmelisin.
  • Stres yapmamalısın Stres yaparak kendine zarar vermiş olursun. Hem sağlık açısından hem de verilecek kararlar açısından kendine zarar verebilirsin. Stres bir çok hastalığın teme sebebi olarak gösteriliyor. Hiç bir şeyin sağlığından önemli olmadığını hatırlamalısın.
  • İş görüşmelerine gidebilirsin. Sürekli olarak farklı firmalara iş başvurusunda bulunabilirsin. Yeni deneyimler kazanabilirsin. Hatta yeni insanlar tanıyabilirsin ve yeni kapıların açılmasına sebep olabilirsin. Aktif olmak her zaman 1 adım önde olmaktır. Eğer “iş yok iş bulamıyorum ” diyerek evde oturursan bu hem zaman kaybı olur hemde moralinin bozulmasına sebep olur. Mümkünse iş başvurularını yüz yüze yapmalısın
  • Araştırmalar yapabilirsin. Seçmiş olduğun iş ve pozisyonlar ile ilgili araştırmalar yaparak mülakat sırasın size sorulabilecek bir soruyu güzel cevaplamanız da araştırmalarınız size yardımcı olacaktır. Sizde mülakat esnasında “çalışma şartları nası?” gibi sorular sormalısınız.
  • Bulunduğun yerin dışına çıkabilirsin. Eğer bulunduğun bölgede iş bulamıyorsan , iş olanaklarının çok olduğu ve senin tercih ettiğin iş için uygun bölgelere gidebilirsin. Örneğin Turizm mezunusun ve Batmanda iş arıyorsun. Olasılık olarak batmanda turizm sektöründe iş bulman zor. Bunun için sektörün yoğun olduğu yerlere gidebilirsin. Örneğin : turizm için Antalya.
  • İşe ne zaman girebilirim. Herkesin iş aradığını ve şirketlerin her zaman çalışan aramadıklarını düşünmelisin. Birisinin işten çıkması , emekli olması veya yeni bir işletme kurulması ile çalışan alımları yapılır. Bunların olması biraz zaman alıyor. Bunun için sürekli takipte olmanda fayda var.
  • KPSS ile memur olabilirsin. KPSS sınavına girmiş veya KPSS sınavına hazırlanıyor olabilirsin. KPSS geçer notun yok ise tekrar çalışmak isteyebilirsin. Bunun için çalışma ortamını ve çalışma düzenini sağlamalısın. Merak etme KPSS den 100 tam puan alan kişi uzaylı veya robot değil sadece daha verimli çalıştı. Sende verimli çalışabilirsin. Evde bilgisayar başında ders çalışmak yerine kütüphaneye gidebilirsin , haftalık sadık kalacağın çalışma saatleri ayarlayabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir