sivilce izi nasıl geçer

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer ?

Genellikle ergenlikte karşımıza çıkan sivilce sorunları her yaştan insanın problemi haline gelmiştir. Kırmızı , siyah nokta biçiminde ya da iltihaplı oluşan sivilceler bilinçsiz müdahaleden dolayı ciltte kalıcı izlere sebep olabiliyor. Zamanında ve doğru yöntemle müdahale edilmeli. Doğal yollarla da yok edilebilir.

 

neden olur

Sivilce Neden Olur?

 • Aşırı yağ üretimi
 • Kullanılan ilaçlar
 • Beslenme alışkanlıkları

Öncelikle bir dermotoloğa gitmelisiniz sorunun nedeni belli olduktan sonra evde doğal tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Her cildin kendine özgü bir yapısı vardır. Sivilce izlerinden kurtulmak için pek çok yöntem mevcut. Dikkatli olunması gereken nokta cildin alerjik reaksiyon göstermeyeceği bir tedavi yönteminin seçilmesi ve cilde zarar vermeden bu tedavi yönteminin uygulanması. Bu yöntemler kişiye özel olmalıdır.

 

çözüm

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

 • Buhar Uygulaması. Cildinize buhar uygulaması , gözeneklerin açılmasına ve cildin ferahlamasına katkı sağlar. Bir kabı kaynar su ile doldurun ve başınız ile su arasına başka hava girmemesi için bu bölgeyi bir havlu ile kapatın. 10 dk beklemeniz yeterli olacaktır. Cildinizde temizliği ve yumuşaklığı hissedeceksiniz.
 •  

 • Hindistan cevizi yağı. Yağ asidi ve E vitamini bakımından zengin içeriğiyle nemlendirici etki gösteren Hindistan cevizi yağı, bu özelliği sayesinde sivilce izlerinin yok edilmesinde yarar sağlıyor. Hindistan cevizi yağı kullanımını aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz;
  – 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını cezvede ısıtın ve direkt olarak sivilceli bölgelere sürün. Sivilce lekesinin olduğu bölgelere on dakika boyunca masaj uygulayın ve yağ yüzünüzde bir saat bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Yemeklerde kullanarak da etkisi görülebilir. Cildiniz çok yağlı bir yapıya sahipse doktorunuza danışmadan Hindistan cevizi yağı kullanmamanızı tavsiye ederiz.
 •  

 •  Limon kullanabilirsiniz. Limon suyu, c vitamini açısından zengin içeriğe sahiptir sivilceleri kurutur , doğal bir cilt açıcı olarak kullanılabilir. Limonu pamuğunuza damlatın direkt yüzünüze masaj yaparak uygulayın.10 dk kurumasını bekleyin. Limon asidik meyve olmasından dolayı , cildin çok hassassa, kolayca kuruyor, tahriş oluyorsa limon suyunu sürmeden önce eşit miktarda bir nemlendirici yağla karıştır.
  Dikkat edilmesi gereken nokta: Cildinizde limon suyu varken güneşe çıkmamalısınız ya da solaryuma girmemelisiniz leke izlerinin belirginleşmesine ve artmasına neden olabilir.
 •  

 • Yoğurt ve Bal karışımı. Yoğurt ve bal sivilcelere iyi gelen özelliklere sahiptir. Tahrişi ortadan kaldırarak sivilce izlerinin yok olmasına katkı sağlar. Hem doğal hem etkili içeriklere sahip olması sebebiyle en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Kullanımı için aşağıdaki tarifi uygulayın;
  – 2 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırın. Balın saf olması daha etkili olacaktır.
  Bir pamuklu çubuk ya da pamukla lekelere sürebilirsiniz. Yüz maskesi olarak da kullanabilirsin. 15-20 dakika bekletin, sonra da ılık suyla durulayın ve hafifçe dokunarak kurulayın nemlendiricinizi sürmeyi unutmayın.
 •  

 • Salatalık kullanabilirsiniz. Salatalığın damar büzücü özelliği koyu lekelerin rengini açmak için faydalı olabilir . Salatalığı dilimleyin ve ya rendeleyin . Koyu lekelerin üstüne koyunuz. Salatalık dilimlerini koyu lekelerin üstünde 15-20 dakika bekletiniz. Bitince, cildinizi ılık suyla durulayın, hafifçe dokunarak kurulayın ve nemlendirici sürebilirsiniz. Aynı yöntemi nişasta açısından zengin olan patates ile deneyebilirsiniz.
 •  

 • Elma sirkesi. Her yerde kullandığımız elma sirkesi asidik içeriğiyle cildin rengini açma ve sivilce lekelerini yok etme konusunda oldukça etkili olduğu söylenebilir. Hücrelerin onarılmasına ve sağlıklı hücre oluşumunun desteklenmesine katkı sağlar. Kullanımı ve hazırlanışı;
  – Bir kap içerisinde eşit seviyelerdeki su ve elma sirkesini karıştırın. Örneğin 100 ml su , 100 ml Elma sirkesi. Daha sonra bu karışıma pamuk batırın ve sivilce lekelerinizin olduğu bölgelere pamuğu sürün. 5 dakika boyunca bekledikten sonra yüzünüzü su ile durulayın.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Etkili ve kısa süreli çözüm için;

 • Cilt temizliğinize özen göstermelisiniz. Sabah akşam yıkayıp nemlendirmelisiniz.
 • Makyaj yaptığınız zaman iyice temizlemeden uyumamalısınız.
 • Beslenme düzeninize önem göstermelisiniz.
 • Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir