bas-agrisi-nasıl-gecer

Baş Ağrısına ne iyi gelir ?

Başım ağrıyor ne yapmalıyım , baş ağrısı nasıl geçer , baş ağrısı için tavsiye , baş ağrısını ne geçirir , ? , ilaçsız baş ağrısı tedavisi , başım ağrıyor hangi ilacı içmeliyim ? , baş ağrısına iyi gelen ilaçlar hangisi ,

Baş ağrısının genel sebepleri


Ülkemizde oldukça yaygın olan baş ağrısı rahatsızlığı bir çok etkene bağlıdır. Bu etkenleri sıralamak gerekirse;

Migren: Sürekli olarak tekrarlayan baş ağrılarınız var ise Migren hastalığınız başlamış veya ilerlemektedir. Kesinlikle doktora gidilmeli ve muayene olunmalı.

Sinüzit: Belirli periyotlar ile baş ağrıları çekiyorsanız özellikle yüz , alın ve kafatasının ön kısımlarında doktora gidip muayene olmalısınız ve gerekli tedaviyi görmelisiniz.

Su: Çok şaşırılan bir unsur. Evet su baş ağrısında büyük rol alıyor. Eğer gün içerisinde çok az su tüketiyorsanız baş ağrılarınızın arttığını fark edeceksiniz. Gün içerisinde 1,5 Litre su tüketmeniz gerektiğini unutmayınız.

Kötü Beslenme:  Yemekleriniz olabildiğince hafif , az yağlı , az şekerli ve az tuzlu sindirilmesi kolay ve hijyenik ortamlarda hijyen kurallarına uyarak yapılmış olmalıdır. Ağır ve hijyensiz yemekleri tükettiğinizde ön alın bölgesi , şakaklar ve göz bölgesinde ağrılara sebep olabilir. Beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Duygu ve Düşünce: Bir diğer etken ise duygularınız ve düşüncelerinizdir. Çok sinir ve stres yaptığınız durumlarda kendi kafanızda olaylar kurup kötü sonuçlara vardığınızda veya olayları kendi içinizde büyüttüğünüz de başınızın ağrıması normal hale gelecektir. Olabildiğince sakin , gereksiz kurgu ve sinirden uzak durmalısınız. Böyle durumlarda müzik söyleyebilir , enstrümanlar çalabilir veya komik videolar izleyerek kendinizi rahatlatabilir olayları unutabilirsiniz.

Dış Etkenler ve Çevre:  Günümüzde bir çok ses kirliliğini hissediyoruz. Araba sesleri , inşaat sesleri ,yüksek sesli ortamlar vs. Bu tür etkenler eve gidip uzandığınızda dahi beyninizin içinde yankı etkisi yaratarak sizi rahatsız ediyor. Ayrıca kalabalık ortamlar insan beyninin kendine has özelliği olan ve kontrol edilemeyen algı seçme fonksiyonunu çok fazla yoruyor. Sakin ve dingin ortamları tercih edin.

Bağımlılıklar: Sigara alkol gibi bağımlılıklarda baş ağrısına sebep oluyor. Sigara gün içerisinde çok tüketildiğinde içerisinde bulunan maddeler kan akışın da ve sindirim sistemin de değişikliklere sebep oluyor. Vücuttaki bu değişiklikler sigara kokusu ile tetiklenebilir baş ağrısına sebep olabilir. Alkolün ham maddesi olan şeker çok tüketildiğinde baş ağrısına sebep oluyor. Alkol tüketildikten sonra uyumadan önce bol bol su içilmelidir.

Teknoloji: Yüksek sesli müzik dinlemek , çok ses çıkaran iş makinesi kullanmak , gün içerisinde çok televizyon izlemek ve Cep telefonları ile çok vakit geçirmek baş ağrısına sebep olabiliyor. Teknolojiyi bir bağımlılık haline getirmektense sadece ihtiyaç halinde kullanılmasını öneriyorum.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer ?


  • Bol bol su için
  • Işıkları ve sesleri kapatıp uzanın
  • Ilık duş alabilirsiniz
  • Sigara ve alkol kullanıyorsanız bir süre içmeyin mümkünse bırakın
  • Baş parmak ile işaret parmağı arasında bulanan bölgeye masaj yapabilirsiniz
  • Doktorunuza danışmadan ağrı kesici ilaçlar kullanmayınız.

3 thoughts to “Baş Ağrısına ne iyi gelir ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir